Sergio Lobera

Sergio Lobera

Lobera was born in Zaragoza, Aragon. After impressing with Dosa Salesians and UFB Jàbac Terrassa he signed with FC Barcelona in 1997, going through its youth system and being manager of the C-team in the 2006–07 season, in Tercera División. He then was appointed director of sports at Terrassa FC in June 2007, being manager in the last seven games of the campaign.

In May 2010, Lobera was appointed CD San Roque de Lepe manager, signing a three-year deal. In the following season he managed AD Ceuta, also in Segunda División B.

On 11 May 2012, Lobera was named FC Barcelona’s assistant manager behind Tito Vilanova. However, roughly a month later, he signed as head coach of Segunda División side UD Las Palmas.

Lobera finished his first season in charge of a professional club in sixth position, being defeated in the play-offs by eventually promoted UD Almería. He renewed with the Canarians on 18 June 2013, but was relieved from his duties on 26 May of the following year.

On 24 December 2014, Lobera was appointed at Botola’s Moghreb Tétouan until the end of the campaign. On 6 June 2017, he moved clubs and countries again, joining FC Goa from the Indian Super League on a two-year contract.

On 17 November 2018, Lobera renewed his link at the Fatorda Stadium until 2020. Five months later, he led his team to the conquest of the Indian Super Cup.